PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE” – uzyskaj dotację na nowe drzwi zewnętrzne!

Zastanawiasz się nad zakupem drzwi zewnętrznych AGMAR? Sprawdź jakie dotacje rządowe możesz uzyskać na ich zakup.

Pamiętaj, że możesz uzyskać dofinansowanie na termomodernizację domu, w tym na wymianę drzwi zewnętrznych na korzystnych warunkach w ramach programu „Czyste powietrze”.

Czym jest program „Czyste Powietrze”?

„Czyste powietrze” jest rządowym programem, którego celem jest polepszenie jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez domy jednorodzinne. Co oferuje program „Czyste powietrze”? Dofinansowanie wymiany starych kotłów na paliwo stałe i prac termomodernizacyjnych budynku (np. ocieplenie budynku mieszkalnego, a także wymianę okien i drzwi zewnętrznych).

Od momentu uruchomienia programu do 14 maja 2021 roku zarejestrowano ponad 244 000 wniosków o dofinansowanie. Ty także możesz się znaleźć wśród beneficjentów tego przedsięwzięcia!

Wniosek o dotację mogą składać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wyodrębnionych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, które posiadają oddzielną księgę wieczystą.

Warto zaznaczyć, że suma uzyskanego dofinansowania jest zależna od poziomu dochodów. Więcej informacji znajdziecie na: www.czystepowietrze.gov.pl

15 maja 2020 roku zmieniły się warunki, które uprawniają do uzyskania dofinansowania na wymianę drzwi w ramach programu „Czyste powietrze”. O dotację mogą się starać jedynie właściciele domów jednorodzinnych, które już istnieją. Oznacza to, że budynkowi, który do dnia złożenia aplikacji o dofinansowanie nie został zgłoszony do użytkowania, nie przysługuje dotacja z rządowego programu.

Do rozliczenia w ramach programu można zgłaszać koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i nie wcześniej niż przed 15 maja 2020 roku. Kiedy zgłaszasz projekt do niniejszego przedsięwzięcia, musisz go skończyć do 30 miesięcy od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie. Z informacji na rządowej stronie wynika, że na ocenę wniosku o dofinansowanie będziesz czekać nie dłużej niż 30 dni.

Aplikacje do programu „Czyste powietrze” można składać przez cały czas. Wysłanie wniosku jest bezpłatne. Do końca 2027 roku będą podpisywane umowy o dofinansowanie, a do końca czerwca 2029 należy zakończyć wszystkie prace, które zakontraktowano w ramach umowy. Wniosek warto złożyć w najbliższym możliwym terminie, tak aby jak najszybciej zamienić swój dom w nowoczesny, energooszczędny budynek!

Wymiana drzwi – dofinansowanie na poziomie podstawowym

Do podstawowego poziomu finansowania kwalifikują się osoby fizyczne, których roczny dochód nie jest wyższy niż 100 000 złotych. W ramach dotacji można uzyskać nawet 5 000 złotych na drzwi, do czego można otrzymać bonus za instalację pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną.

Wymiana drzwi – dofinansowanie na poziomie podwyższonym

Do podwyższonego poziomu dofinansowania kwalifikują się osoby fizyczne, o ile miesięczny dochód na jedną osobę nie jest wyższy niż 1960 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. W ramach dotacji przyznawane jest  maksymalnie 32 000 złotych oraz 5 000 złotych bonusu za instalację fotowoltaiczną.

Aby zakwalifikować się do grupy z podwyższonym poziomem dofinansowania, należy otrzymać zaświadczenie o wysokości dochodu od gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania. Warto zauważyć, że dla beneficjentów z każdego poziomu dofinansowania w rozliczeniu PIT dostępna jest ulga termomodernizacyjna do 53 000 złotych.

„Czyste powietrze” – dofinansowanie na wymianę drzwi

Jakie warunki należy spełnić?

Wykorzystywane wyroby budowlane muszą posiadać deklarację zgodności wyrobu z dokumentem odniesienia lub aprobatą techniczną. Drzwi zewnętrzne muszą też spełniać parametr: 1,30 [W/(m2·K)]. Stolarka okienna i drzwiowa powinna być montowana z wykorzystaniem poniższych zasad „ciepłego montażu”, o ile istnieją możliwości techniczne, m.in. poprzez:
– osadzenie okien i drzwi w warstwie ocieplenia,
– uszczelnienie z wykorzystaniem taśmy, folii paroszczelnej od strony wnętrza domu i paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej.

Wniosek o udział w programie rządowym można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy jest dla osób, które wolą to zrobić w papierowej formie. Wówczas wniosek składa się przez Portal Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który musi być zgodny z lokalizacją budynku aplikującego o udział w programie. Przykładowo, realizując inwestycję w Małopolsce, wniosek składa się do WFOŚiGW w Krakowie.

Wniosek o dofinansowanie na wymianę drzwi składa się również elektronicznie przez rządowy serwis. Aby to zrobić, po wejściu na stronę gov.pl należy otworzyć zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, po czym wybrać opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze” i kliknąć przycisk „Złóż wniosek”. W kolejnych krokach na stronie trzeba utworzyć, wypełnić i wysłać wniosek o dofinansowanie – wszystko w formie cyfrowej.

W ramach programu „Czyste powietrze” działa infolinia, na którą możesz zadzwonić i poradzić się w kwestiach uzyskania dofinansowania. Infolinia o numerze 22 340 40 80 funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. W tych samych godzinach działa infolinia o numerze 22 340 40 90, na którą warto zadzwonić w przypadku pytań o współpracę przy wdrażaniu programu dla gmin.

Drzwi drewniane AGMAR – energooszczędne drzwi dla Twojego domu!

Udział w programie „Czyste powietrze” wymaga od Ciebie montażu drzwi zgodnie z zasadami „ciepłego montażu” – poprzez Ekipę Montażową, która współpracuje z danym punktem handlowym dystrybuującym produkty marki AGMAR.

Jeśli myślisz drzwiach drewnianych marki AGMAR, a przy okazji chcesz uczestniczyć w procesie ograniczania śladu węglowego, złóż wniosek do programu „Czyste powietrze”! Aby uzyskać dofinansowanie na prace termomodernizacyjne, wybierz drzwi o przenikalności cieplnej nie większej niż 1,3 W/m2K. Drzwi drewniane AGMAR to produkty, które spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź nasz katalog drzwi drewnianych!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *